ШКУга мүчө-мамлекеттеринин башчыларынын кеңешинин жыйналышын даярдоого жана өткөрүүгө активдүү катышкандыгы үчүн бир катар жарандар мамлекеттик сыйлактар менен сыйланды (тизме)

Кыргыз Республикасынын Президенти Сооронбай Жээнбеков кол койгон Жарлыкка ылайык, Шанхай кызматташтык уюмунун мүчө-мамлекеттеринин башчыларынын кеңешинин жыйналышын даярдоого жана өткөрүүгө активдүү катышкандыгы үчүн төмөнкүлөр Кыргыз Республикасынын мамлекеттик сыйлыктары менен сыйланды:

«Даңк» ордени менен

 Тилегенов Бактыбек Сабырович   –       Бишкек шаардык мэриясынын маданият башкармалыгынын эл аспаптар оркестринин башкы дирижеру;

берилсин:

 «Кыргыз Республикасынын эл артисти» деген ардактуу наам

 Осмоналиев Рахатбек Муталиповичке         –       Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын алдындагы   А. Джумахматов атындагы Кыргыз мамлекеттик академиялык симфониялык оркестринин кɵркɵм жетекчиси жана башкы дирижеруна;

 «Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген артисти» деген ардактуу наам:

 Абдубачаев Рысбек Исмаилбековичке         –       А. Малдыбаев атындагы Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын солистине;

 Абдыралиева Чынара Мелисовнага         –       Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын К. Орозов атындагы Эл аспаптар академиялык оркестринин артистине;

Бабич Юлия Алексеевнага         –       А. Малдыбаев атындагы Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын вокал боюнча концертмейстерине;

 Бейшеев Талайбек Сабыровичке   –       композитор, «Аура» тобунун жетекчисине;

 Жеенбаев Мурзали Тɵлɵновичке         –       Б. Бейшеналиева атындагы Кыргыз мамлекеттик маданият жана искусство университетинин ага окутуучусуна;

 Надырбек уулу Канатка         –       Мамлекеттик академиялык Мария театрынын Приморск филиалынын балет артистине;

 Раимбекова Жамиляга –       Германия Федеративдүү Республикасынын Росток шаарындагы Фолькстеатр опера театрынын солистине;

 Ысманов Жеңишбек Эргешбаевичке      –       Италия Республикасынын Модена шаарындагы Л. Паваротти атындагы «Комунале» театрынын солистине;

 «Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген куруучусу» деген ардактуу наам

 Сайрамбаев Досжан Шамшыковичке         –       «КапиталБилдингЛТД» жоопкерчилиги чектелген коомунун директоруна;

 «Кыргыз Республикасынын маданиятына эмгек сиңирген ишмер» деген ардактуу наам:

 Зайнидин уулу Уланга   –       Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын адабий бɵлүмүнүн башчысына;

 Суеркулова Ирина Балтабаевнага   –       К. Молдобасанов атындагы Кыргыз улуттук консерваториясынын кыргыздын салттуу элдик аспаптары кафедрасынын ага окутуучусуна;

 Чилетиров Жаныбек Жеенбаевичке   –       «Жаш кыял» элдик үлгүлүү бий ансамблинин жетекчиси жана башкы балетмейстерине;

 Кыргыз Республикасынын Ардак грамотасы менен сыйлансын:

 Абдраимов Алмазбек Алпамышович

–       Кыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын телеоператорлор чыгармачыл секциясынын жогорку категориядагы башкы телеоператору;

Абдыбеков Жолдошбек Асанбекович          –       Кыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын «Маалымат» чыгармачыл-өндүрүштүк бирикмесинин жогорку категориядагы режиссеру;

 Абласова Жанар Бериковна         –       П.Ф. Шубин атындагы Борбордук балдар музыкалык мектебинин хор бɵлүмүнүн башчысы, вокал мугалими;

Айдарбеков Айбек Акматбекович         –       Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнүн Аппаратынын эл аралык кызматташтык бөлүмүнүн башчысы;

 Амантуров Мирлан Казылаевич         –       Бишкек шаарынын мэриясынын «Бишкекасфальтсервис» муниципалдык ишканасынын начальниги;

 Асанбекова Лейли Нурлановна         –       пианист, Бишкек шаары;

Дурусалиев Жумадыл Медетбекович   –       скрипач, Улуу Британия жана Түндүк Ирландия Бириккен Королдугунун Королдук филармониялык оркестринин солисти;

Жакыпбеков Нусубалы Эшмукамбетович         –       Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын «Камбаркан» фольклордук-этнографиялык ансамблинин артисти;

 Жолдошева Эльнура Шаршембиевна         –       Бишкек шаарынын мэриясынын «Бишкек жашыл чарба» муниципалдык ишканасынын директору;

 Жоомартова Шекерхан Абдиллаевна         –       Т. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын алдындагы театралдык окуу жайынын  окутуучусу;

 Камытбеков Эрлан Шабданович         –       Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын «Ак-Марал» мамлекеттик бий ансамблинин балет артисти;

 Кочконов Казыбек Маматкасымович         –       Кыргыз Республикасынын Тышкы иштер министрлигинин өзгөчө тапшырмалар боюнча элчиси – Кыргыз Республикасынан Шанхай кызматташтык уюмунун улуттук координатору;

 Курмангалиев Жумакадыр Билалович         –       Кыргыз Республикасынын Маданият, маалымат жана туризм министрлигинин алдындагы Улуттук маданият борборунун башкы директору;

Сапожникова Ирина Константиновна         –       Мамлекеттик академиялык Мария театрынын Приморск филиалынын прима-балеринасы;

 Шаршеналиева Анаркүл Сурахматовна         –       А. Малдыбаев атындагы Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын жогорку категориядагы хор солисти.

2019-жыл 29-август

Ой-пикир жок

Жооп калтыруу

Сиздин электрондук почтаңыз жарыяланбайт. Милдеттүү талаалар белгиленген *